Czym pokryć dach? – podstawowe informacje

Czym pokryć dach? – podstawowe informacje

Planując budowę domu, musimy wybrać rodzaj blachy jakim pokryjemy nasz dach.

Rynek oferuje szereg przeróżnych rozwiązań, począwszy od metalu, z jakiego będzie wykonana blacha, skończywszy na typie przetłoczenia (kształt blachy).

Pokrycie dachu – jaki materiał wybrać?

Wybór materiału jest ważną kwestią, ze względu na długowieczność poszycia dachowego. Blacha stalowa jest najczęściej wybierana, z powodu najniższej ceny. Jej wzory i kolory są przeróżne.

Największy procent blachy z tego materiału stanowi blachodachówka, następnie blacha trapezowa, „klik” (panele dachowe na zatrzaski), pokrycie dachu na rombek. Materiał ten charakteryzuje się łatwą obróbką, oraz niską ceną. Tutaj przeczytasz więcej o blachodachówkach: https://podwykonawca.pl/blachodachowka-jako-podstawowe-i-najpopularniejsze-pokrycie-dachowe/. Następnym materiałem będzie ceramika, czyli bardzo popularna dachówka. W tym przypadku również istnieje szeroka paleta kolorów, a także wzorów. Dachówka ceramiczna wymaga bardzo solidnej konstrukcji dachowej. Kolejnym rodzajem pokrycia jest blachodachówka z posypką ceramiczną. Jej główną zaletą jest długowieczność oraz piękny wygląd. Minusem, cena względem stalowej blachodachówki.

Bardziej niszowym materiałem jest miedź, która przeważnie jest kładziona na rombek stojący. Zalety? Superwytrzymała i niezwykle długowieczna. Minusy? Cena dla zwykłego zjadacza chleba, poza zasięgiem. Blachy wykonane z aluminium występują również w różnych wzorach, od trapezu, przez blachodachówkę po rombek. Blachy wykonane z aluminium, wymagają od dekarzy sporego doświadczenia z powodu trudności z obróbką. Blacha ta jest niezwykle krucha, jeden nieostrożny ruch i pęknięcie (nieszczęście)gotowe.

Pokrycie dachu – podsumowanie

Podsumowując temat pokryć dachowych, trzeba zaznaczyć, że wybierając rodzaj blachy z której wykonamy dach jest niezwykle ważny. Ponieważ kryjąc dach, zakładamy że robimy to raz na całe życie.